خانه / آخرین مطالب / اعتراضات دانشجویان در ترکیه به خشونت کشیده شد/۱۲ نفر دستگیر شدند+عکس

اعتراضات دانشجویان در ترکیه به خشونت کشیده شد/۱۲ نفر دستگیر شدند+عکس

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بیش از یکهزار نفر از از دانشجویان ترکیه در اعتراض به اخراج صدها نفر از دانشگاهیان در تاریخ ۱۰ فوریه، در نزدیکی دانشگاه «آنکارا» تظاهرات برپا کردند.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک گزارش کرد، با اینحال این تظاهرات با ورود مأموران پلیس ترکیه به خشونت کشیده شد و مأموران پلیس این کشور دستکم ۱۲ نفر را دستگیر کردند و علیه معترضان از گاز اشک‌آور، گلوله های پلاستیکی و آب با فشار قوی استفاده کردند.

 

طبق این گزارش، مأموران پلیس ترکیه با استفاده از گاز اشک‌آور  و آب فشارقوی، ورودی دانشگاه را مسدود کرد و به سمت آنهایی که تلاش می‌کردند وارد محوطه دانشگاه شوند، گلوله‌های پلاستیکی شلیک کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در حین تلاش پلیس برای جلوگیری از ورود معترضان به دانشگاه، درگیری میان معترضان و مأموران پلیس شدت گرفت.

 

خبرگزاری اسپوتنیک ادامه داد که معترضان شعارهایی علیه حزب حاکم ترکیه یا همان حزب عدالت و توسعه سر می‌دادند و می‌گفتند: «حزب عدالت و توسعه باید پاسخگو باشد» و «شانه به شانه مقابل فاشیسم می‌ایستیم».

خبرگزاری چینی «شینهوا» گزارش کرد که یک صحنه مشابهی در دانشگاه «بوگازیجی» استانبول به وقوع پیوست و ۵۰۰ نفر به اقدامات سرکوبگری دولت ترکیه اعتراض کردند و اخراج دانشگاهیان را «غیرمنصفانه و غیرقانونی» اعلام کردند.

تازه‌ترین دور اخراج در ترکیه روز سه‌شنبه هفته گذشته زمانی به وقوع پیوست که بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ نفر که اغلب کارکنان دولت بودند، جایگاههای شغلی خود را از دست دادند و ۳۳۰ نفر از آنها از اعضای دانشگاههای ترکیه بودند.

از زمان کودتای نافرجام ژوئیه گذشته ترکیه، دولت این کشور بیش از ۱۲۵ هزار نفر را از کار تعلیق یا اخراج کرده است و ۴۵ هزار نفر را نیز دستگیر کرده است.

 

ترکیه معتقد است که «فتح الله گولن» چهره برجسته مخالف دولت ترکیه که در تبعید در آمریکا به سر می‌برد، پشت پرده این کودتا بوده است و به همین دلیل چندین ماه است که هر فرد مظنون به داشتن رابطه با گولن را دستگیر یا اخراج می‌کند.

برخی از دانشگاهیان و اساتید دانشگاههای ترکیه بعد از آن اخراج شدند که درخواستی را به امضا درآورده بودند که خواستار مذاکرات صلح‌آمیز با کردهای «پ ک ک» شده بود.

برخی گزارشات حاکی از آن است که در ۹ روز گذشته، دستکم ۲۳۷ نفر دستگیر و ۶۶۹ نفر بازداشت شده‌اند.

انتهای پیام/م

کردمدیا/
لینک نوشته در کردمدیا

درباره ی gasemian

همچنین ببینید

کشف بزرگ‌ترین عدد اول شناخته‌شده تا به امروز

یک مهندس آمریکایی موفق به کشف بزرگترین عدد اول شده است که یک میلیون رقم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

tarahandigikala
تهیه شده توسط گروه فنی کردمدیا