خانه / CES 2017 / “سواد زیست محیطی”/ به قلم دکتر برهان ولدبیگی

“سواد زیست محیطی”/ به قلم دکتر برهان ولدبیگی

“سواد زیست محیطی”
عوارض زیست محیطی”شهردار شدن”
■من تاکنون حدود ۱۵۰ هزار تومان فقط برای تهیه کاغذ این “ثبت نام” از جیب خودم پرداخت کرده ام که بنظرم حتی یک ریال آن هم “ضروری” نبوده و اساسا یک “اسراف آشکار” است. البته این سوای “وقت صرف شده” و “سایر هزینه” است.
■شاید کسی این را نوعی “مبالغه” و “اغراق گویی” بداند ، اما با کمال تاسف و تعجب، واقعیت دارد. با این روش اداری مرسوم نمیتوان به یک شهروند یا شهر “دوست دار محیط زیست” تبدیل شد ، بلکه برعکس روز به روز به سمت “مصرف گرایی بیشتر” و “تولید زباله فراوان تر” و به عبارت دقیق تر، ” تخریب و آلودگی گسترده تر ” سوق پیدا می کنیم.
■از تمام مدارک درخواست شده برای ثبت نام فقط در “شورای شهر پاوه” از هرکدام ۸ برگ کپی تهیه شده است. متعاقبا در استانداری کرمانشاه هم از همه این مدارک و برخی مدارک دیگر هرکدام دو برگ کپی درخواست شده است (البته تا این مرحله). علاوه بر این تا کنون نیز حدود ۲۰ قطعه عکس کاغذی ۳×۴ هم تحویل داده شده اند.
■ اگر فرض را بر این بگذارم که مجموع برگهای تحویلی برای ثبت نام حدود ۵۰ برگ بوده باشند (که البته در برخی موارد هم به ۷۰ برگ بالغ میشود)، آنوقت تقریبا حدود ۵۰۰ برگ کاغذ A4 برای فقط یک “ثبت نام خشک و خالی” و ۲۰ قطعه عکس که آنهم تقریبا معادل ۲۰ برگ کاغذ معمولی خواهد شد (فقط برای یک نفر) صرف یا در واقع “اسراف” شده است. تا آنجا که من اطلاع دارم حدود ۳۰ نفر فقط در استان کرمانشاه (غیر از شهر کرمانشاه) قرار است شهردار شوند که با یک حساب سرانگشتی میشود حدود ۱۵ هزار برگ A4 که قطعا این همه برگ کاغذی برای نگهداری نیز نیاز به فضای کافی و سایر ملزومات دارند.
■جالب اینجاست که این همه توصیه دینی و اخلاقی و.. به خوداری از “اسراف و تبذیر” میشود و وقتی کسی(از جمله اینجانب ) به این فرایند معترض باشد و بگوید که این همه “کاغذ بازی” برای چیست؟و چرا سیستم “اتوماسیون اداری” بکار گرفته نمیشود؟ پاسخ میشنود :”ما کار خودمان را می کنم و به بقیه کاری نداریم”(این عین جمله است که در چند جا تحویل اینجانب داده شده است).
■البته خوب میدانید که تهیه و تحویل این همه “کاغذ بی زبان” ، بدون “صرف وقت” و “هزینه حمل و نقل” از “اینجا به آنجا و از آنجا به اینجا” و “سایر هزینه ها” ، امکان پذیر نیست. اگر من همه این هزینه ها را در مورد خودم محاسبه کنم ، میشود مبلغی حدود ۴ میلیون تومان (البته باز هم تا کنون).
■دوستان و شهروندان محترم ، حالا شما “وقت” و “سایر هزینه های عوامل و کارکنان سیستم اداری دخیل در این پروسه را محاسبه کنید(که بدون شک به دهها میلیون تومان بالغ میشود ) آنگاه مشخص خواهد شد که مثلا برای انتخاب و (مخصوصا “تایید” اداری ) یک شهردار (آنهم شهری کوچکی مانند پاوه) چقدر از “بیت المال” و “بیت اشخاص ” باید صرف شود؟ تنها مانده بگویم این ره که میرویم به “ترکستان” هم نیست بلکه به “ناکجا آباد” و “عقب” است.
دکتر برهان ولدبیگی

photo_2017-10-06_13-41-39

درباره ی Amin

همچنین ببینید

آغاز فروش مایو در مترو+متلک جدید به جلیلی و کلانتری!

آغاز فروش مایو در مترو+متلک جدید به جلیلی و کلانتری! طنز و کاریکاتور > طنز – ضمیمه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

tarahandigikala
تهیه شده توسط گروه فنی کردمدیا